Dňa 15.júna 2022 sme sa my, študenti 1.A a 2.C, vybrali na plánovanú exkurziu do Košarísk, kde sme navštívili Múzeum Milana Rastislava Štefánika. Pokračovali sme k Mohyle na Bradle a neskôr do Múzea SNR na Myjave.
Naša prvá zastávka bolo Múzeum M.R.Štefánika v jeho rodnom dome, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavých faktov o živote nášho národného hrdinu. Prostredníctvom šiestich miestností sme mali možnosť ocitnúť sa v izbe, kde sa narodil a vyrastal, pod hviezdnou oblohou na južnej pologuli, ktorú pozoroval, v Štefánikovom byte v Paríži, v jeho pracovni v Meudone a v závere aj v miestnosti venovanej Štefánikovej tragickej smrti. V expozícii sme mali možnosť vidieť jeho uniformy, kúzelnícke nástroje, výstroj na expedíciu na pozorovanie zatmenia slnka a dokonca aj suveníry, ktoré si priviezol zo sveta. Medzi nimi boli napríklad kanibalské vidličky z ostrova Tahiti alebo aj bumerang z Austrálie. Sprievodcovia boli veľmi milí a bolo vidieť, že sa naozaj intenzívne venujú štúdiu jeho života a aktivít, ktorými veľmi ovplyvnil naše dejiny. Podelili sa s nami aj o pár legiend a zaujímavých faktoch o Štefánikovi, ktoré sme doposiaľ nevedeli. Jednou z týchto legiend bola o tom, ako skolil snežného leoparda po trojdňovom schovávaní sa pod snehom. Kožušinu mal vystavenú vo svojom parížskom byte. Dozvedeli sme sa, že Štefánik bol taký menší ‘‘sukničkár“, veľký gentleman a že ovládal 8 cudzích jazykov. Prehliadka sa skončila príbehom o lete lietadla, ktorý sa stal pre Štefánika osudným.
Neskôr sme sa vyviezli na Mohylu Milana Rastislava Štefánika, kde je pochovaný spolu s talianskymi letcami, ktorí tiež zahynuli pri havárii 4. mája 1919. Už sme vedeli o histórii tejto stavby, o tom ako sa budovala a o jej architektovi Dušanovi Jurkovičovi. Pani profesorka Masrnová sa s nami podelila o zážitky z obdobia socializmu v Československu, kedy reči o Štefánikovi a návštevy bradla boli pre politický režim nežiadúce. Na mohyle sme sa mohli voľne pohybovať, poobzerali si okolie a spravili fotografie.
Na záver sme zašli do múzea Slovenských národných rád, ktorého súčasťou je dom Anny Kolényovej, kde v roku 1848 zasadala prvá Slovenská národná rada. Múzeum bolo veľmi pekne zariadené, avšak prehliadka nás neoslovila tak veľmi ako v múzeu na Košariskách. Aj keď bolo vidieť, že sprievodca je odborník v tejto oblasti, pre nás bol jeho výklad veľmi obsiahly a až príliš faktografický, nemali sme však už kapacitu vnímať toľko informácii naraz. Po upozornení sprievodca
výklad skrátil a presunuli sme sa do domu Anny Koléniovej, kde sme videli stôl, za ktorým sedeli významné osobnosti našich dejín a robili dôležité a v tej dobe veľmi odvážne rozhodnutia.
Osviežení zmrzlinou v Sobotišti a plní dojmov sme sa vrátili do Senice, vedomí si povinnosti napísať krátky report z tejto akcie. Exkurzia nás veľmi zaujala a dúfame, že sa budeme môcť zúčastniť aj ďalších.
Alexandra Bošáková, Laura Kákošová a kolektív I.A