24. apríla 2024 sa študenti 3. ročníka zúčastnili v Štúdiu L+S v Bratislave divadelného predstavenia – dramatizácie slávneho protivojnového románu Na západe nič nové.
Na 90 minút sa študenti „preniesli“ do zákopov 1. svetovej vojny a sledovali príbehy štvorice rovesníkov.
Kultúrnu akciu organizačne pripravili vyučujúce slovenského jazyka.
Naši študenti – tretiaci o predstavení a odkaze diela...
Divadelné predstavenie sa mi páčilo, hoci bolo emočne náročné. Najviac ma zasiahla scéna, v ktorej bolo opisované nasadenie vojakov – chlapcov zo základnej školy. Boli to deti v priveľkých uniformách, malé a vystrašené deti, ktoré sa od strachu báli vykríknuť ešte aj v momente svojej smrti. Prekvapil ma aj kontrast scén. Za scénami s prvkami humoru a náznakmi nádeje vo vlastnú budúcnosť nasledovali – náhle a prekvapujúco – kruté scény z bojiska. Odporúčam toto silné predstavenie každému, kto si myslí, že vojna je jediným spôsobom riešenia problémov.
Klára Žáková, III.A
Divadelné predstavenie sa mi páčilo, hoci... Cítil som sa blbo, keď som si uvedomil, že na bojisku 1. svetovej vojny zomierali chalani v rovnakom veku ako som ja a moji spolužiaci. Prekvapilo ma aj to, že predstavenie „utiahli“ len piati herci. Podľa mňa boli výborní, presvedčivo stvárnili Paula a jeho kamarátov. Predstavenie odporúčam aj ako skúsenosť s iným typom divadla, na malej scéne s minimom kulís a rekvizít dokázali divadelníci vytvoriť zaujímavé dielo.
Cristino De Sousa Viveiros, III.A
Dramatické spracovanie románu ma veľmi zaujalo. Vyvolalo vo mne rôzne pocity – smútok, strach, hnev, nepokoj. Najviac na mňa zapôsobila scéna, keď Paul rozprával o tom, ako musel stráviť niekoľko hodín v zákope so zomierajúcim vojakom, ktorého sám zabil. Uvedomila som si, aké ťažké je prežívanie vojakov, ktorí musia zabíjať nevinných. Vtedy som mala dokonca zimomriavky. Vďaka zvukovým efektom som sa ešte viac vžila do príbehu. Osobne si neviem predstaviť, že by niekto z mojich spolužiakov musel prejsť takou hrôzou.
Ester Mošovská, III. B