28. novembra, teda štvrtý štvrtok v novembri študenti III. A bilingválneho štúdia v anglickom jazyku zasadli k slávnostne prestretému stolu s pečeným moriakom, aby sa pridali k oslavám jedného z najväčších amerických sviatkov. Hostine predchádzala intenzívna príprava sprievodného programu v angličtine pre spolužiakov. Prostredníctvom tvorivého ateliéru sa ocitli v dávnej minulosti Severnej Ameriky, kde sa táto pekná tradícia Dňa vďakyvzdania začala. Ako každý sviatok aj tento je v dnešnej dobe veľkým biznisom, ale študenti zdôraznili hlavne jeho historické a kultúrne zdroje.
V roku 1620 sa Pilgrims - členovia prenasledovaného náboženského hnutia separatistických puritánov nalodili na loď Mayflower a opustili Anglicko. Krutá zima a neznalosť miestnych pomerov v kolónii Massachusetts im spôsobili nesmierne útrapy. Prežili len vďaka pomoci pôvodných obyvateľov z kmeňa Wampanoag, ktorí ich naučili pestovať miestne plodiny a priniesli im jedlo a kožušiny. Na jeseň roku 1621 sa v americkom Plymouthe konali spoločné puritánsko-indiánske oslavy vzdania vďaky za úrodu a prežitie. Podobné oslavy sa konali aj v nasledujúcich rokoch a postupne sa tradícia šírila aj do okolitých štátov.
Prežívaním modelovej situácie sa mohli zamyslieť nad vecami, ktoré sú hodné poďakovania. Rodina, priateľstvá, zdravie, život v mieri a mnohé iné, ktoré mylne prijímame ako samozrejmé.
Mgr. Slavomíra Masrnová