Aj v tomto pandemickom kontexte strachu z nákazy štvrtý štvrtok v novembri väčšina ľudí v USA oslavovala „Deň vďakyvzdania“ (ang. Thanksgiving Day). Stretnutia rodín spojené s cestovaním, pečený moriak s plnkou, brusnicová omáčka, zemiakové pyré, koláče, vďačnosť za „úrodu“, poďakovanie za všetko dobré v uplynulom roku i zmysel pre dobročinnosť - to sú hlavné znaky tohto sviatku. Nie inak tomu bolo na Obchodnej akadémii v Senici medzi študentami bilingválneho štúdia v anglickom jazyku.
Deň vďakyvzdania je jedným z najväčších amerických sviatkov, korene ktorého smerujú do 17. storočia. Ako prví ho slávili v roku 1621 Pútnici (ang. Pilgrims) - členovia v Anglicku prenasledovaného náboženského hnutia separatistických Puritánov, ktorí hľadali v Amerike nádej pre nový život v slobode. Po strastiplnej plavbe cez oceán v roku 1620 pod vedením Williama Bradforda dokázali vybudovať novú osadu Plymouth v kolónii Massachusetts, ale krutá a dlhá zima spôsobila, že polovica osadníkov sa nedožila jari. Ostatných zachránili Indiáni z neďalekej dediny, ktorí im priniesli jedlo a kožušiny. Indián Squanto z kmeňa Wampanoag, ktorý hovoril po anglicky, im daroval semená kukurice a poradil, ako ich zasiať. S pomocou Indiánov sa naučili žiť v novom prostredí. Na oslavy prvej úrody, ktoré s modlitbami trvali až tri dni boli pozvaní aj Indiáni.
Historické pozadie sviatku bolo východiskom pre rôzne úlohy zážitkového vyučovania v I.A triede na hodinách anglického jazyka, ktoré vyvrcholili tvorivým ateliérom vo štvrtok 25. novembra 2021. Prípravy slávnosti sa odohrávali aj v rodinách žiakov, kde atmosféru sviatku navodila vôňa koláčov pečených za pomoci mamičiek či babičiek. Slávnostný stôl ozdobený symbolmi jesene plný dobrôt bol odmenou za ich úsilie pri naštudovaní a predvedení multimediálneho vzdelávacieho programu v anglickom jazyku. Nechýbali dve veľké upečené plnené morky so zemiakmi a brusnicou omáčkou. V historických kostýmoch vlastnej výroby sme spolu simulovali a tak prežívali príbeh prvého vďakyvzdania. Puritáni a Indiámi s rúškami na tvári pôsobili trocha zvláštne, ale dodržanie protiepidemických opatrení bolo prvoradou úlohou počas celej slávnosti. Prváci ukázali, že sú v angličtine naozaj dobrí, zvládnu aj náročnú slovnú zásobu a dokážu ju prezentovať v rámci divadelnej scénky, želaniach, modlitbách a v piesňach. Dobrá nálada sa dostala aj za dvere I.A v podobe koláčikov, ktorými prváci potešili všetkých, ktorí im pri realizácii slávnosti pomohli.
Tvorivý ateliér nás opäť utvrdil, že je lepšie sa takouto formou zabaviť a pritom sa niečo nové naučiť. V tejto mimoriadnej dobe poznačenej covidom, kedy musíme čeliť neľahkým podmienkam dištančného vzdelávania a strácame možnosti sociálnej interakcie je dôležité vracať sa k všeľudským hodnotám, medzi ktorými „poďakovanie za zdravie, za rodinu, priateľov, za možnosť byť v škole, za všetko čo môžeme spolu prežiť ....“ je tou základnou.
Mgr. Slavomíra Masrnová
reportáž na webe tvregion.tv: https://tvregion.tv/preniesli-sa-do-17-storocia-netradicne-vyucovanie-na-oa-v-senici-si-ziaci-pochvaluju/
video na YT: https://youtu.be/imRgey7Xqa4